Nis 26

Akbank Direkt Apple WatchSanıyorum iPad’den bu yana Apple’ın çıkardığı yepyeni bir ürün Apple Watch. Hal böyle olunca da tüm mobil dünyanın beklentisi Apple’ın çıkaracağı saati merakla bekler durumdaydı.

2 Haziran tarihinde WWDC 2014 canlı yayınında Tim Cook tarafından sürpriz bir şekilde meşhur “one more thing” cümlesiyle tanıtılması tabiki milyonlarca insan gibi beni de ekrana kilitledi. Ve isminin beklenin aksine iWatch değil de Apple Watch olduğunu duyunca öncelikle canlı yayını arka plana alıp hemen birkaç domain araştırmasına giriştim ve 4-5 kadar “applewatch” domainini reg’ledim. 🙂  (Hazır Apple Watch ile bu kadar haşır neşir iken, www.applewatch.gen.tr adresini de sonunda yayına alabildim.)

3 Haziran sabahı itibariyle Apple Watch için ne yapmalıyız konuşmalarına başlamıştık bile. Öncelikle ajansımız R/GA ile konuşmalara ve neler yapabileceğimizi değerlendirmelere başladık.

Hello Watch

Tüm bankaların yapacağını tahmin ettiğimiz Döviz Kurları, Hisse Senedi Fiyatları ve En Yakın Şube/ATM tabiki ilk akla gelenlerdi. Ama fark yaratan fonksiyonlarımız da olmalıydı. Öncelikle Kredi Kartı limiti ve Hesap Bakiyesi göstergelerinin Apple Watch için çok uygun olacağı konusunda hemfikir olduk.

Ayrıca bu fonksiyonlar için “Tek Şifre” gibi bir avantajımız vardı ve bu yapı kullanıcıların şifrelerini giriş yapmadan kim olduklarını tanımamıza imkan sağlıyordu.

Apple Watch keyboard

Sonrasında sıra daha da katma değerli bir fonksiyon olan “Para Çekme”nin detaylarına gelmişti. Hali hazırda bulunan “iBeacon ile Para Çekme” fonksiyonalitemiz sayesinde mükemmel bir fırsatımız olduğunu düşündük. Apple Watch ile entegre edecek ve hayalleri süsleyen “saati ATM’ye yaklaştırarak para çekme” işlemini gerçekleştirmiş olacaktık.

Ancak Apple Watch’da henüz iBeacon kullanılamayacak olması bizi biraz üzse de alternatif ile ilerlemeye devam ettik, ve Apple Watch ile Para Çekme fonksiyonalitesini de uygulamamıza eklemiş olduk.

Apple Watch’unuzdan Akbank Direkt’e login olup, belirleyeceğiniz tutarı seçip devam etmeniz durumunda size SMS kodu gelecek ve bu SMS kodu ve TC Kimlik Numaranız ile Akbank ATM’lerinden paranızı kolaylıkla çekebileceksiniz.

Apple Watch için Akbank DirektApple Watch çalışmalarına en erken başlayan ve en detaylı çalışan firmalardan biri olduğumuzu düşünüyoruz. Bu süreçte Apple Türkiye ile yaptığımız toplantı sonrasında tasarımlarımız Apple Global ile paylaşıldı ve tam not aldı. Sonrasında ise ekibimiz Apple’ın San Francisco’daki genel merkezinde düzenlenen WatchLab’e davet edildi. Bu sayede cihaz daha piyasaya çıkmadan uygulamamızı fiziksel cihazlarda test etme şansımız oldu. Sonunda ise tasarımlarını R/GA ile çalıştığımız, tüm geliştirmeyi ise Akbank BT ekibimiz ile yürüttüğümüz harika ve kapsamlı bir uygulamamız oldu. Uygulamamızda Kur/Hisse Görüntüleme, Para Çekme, Bakiye/Limit Görüntüleme, bulunduğunuz ülkeyi anlayarak otomatik olarak o ülkenin kuruna çeviri yapan Gezgin ve En yakın ATM/Şube bulma fonksiyonlarımız bulunuyor.

Apple Watch için AppStoreBu süreçte Apple’ın yürüttüğü strateji “Pazara yeni bir ürün sürmenin yol haritası” başlığı altında mutlaka incenelecektir diye düşünüyorum. Apple’ın Haziran ayında herhangi bir tarih ve bilgi vermeden cihazı göstermesi pek çok çevre tarafından eleştirilse de, ilerleyen zamanlarda yayınladıkları SDK ile geliştiricileri yavaş yavaş ekosisteme dahil ettiler. Sonrasında Apple’ın yerel ofisleri aracılığıyla  firmalara destekler verildi ve son olarak belli başlı firmalar Watch Lab event’lerine davet edildiler. Cihaz daha piyasaya çıkmadan uygulama geliştirmenin zorlukları böylece bir nebze olsun hafifletildi ve hep gündemde tutulmuş oldu. Sonuçta ise 3000’den fazla uygulama ile açılan bir AppStore başarısı oldu. Uygulamamız Store’da ilk gün ana sayfadaki Bütçenizi Yönetin alanında yer aldı.

24 Nisan tarihinde teslimlerine başlanan Apple Watch için Periscope üzerinden yüzlerce canlı yayından birinde ise canlı yayını yapan kişiye rica ederek Akbank Direkt uygulamasını yüklemesini ve kullanmasını sağladık, sonuç başarılı! 🙂

Apple Watch Periscope Apple Watch Periscope

Sizde Yorumunuzu Yazın

Powered By E-Net