May 4

Çok uğraşıp çok emek verdiğimiz “Yüz Tanıma ile Giriş” özelliğini 17 Nisan tarihinde yayınladığımız güncelleme ile Akbank Direkt Mobil’de yayına aldık.

Peki bu özellik kullanıcılar için bir ihtiyaç mı?

Kullanıcı anket/testlerine detaylı bakılınca, kullanıcıların en büyük sorunlarından bir tanesinin “şifre hatırlama” olduğu ortaya çıkıyor. Şifre her ne kadar 6 haneli bir rakamdan ibaret olsada, kullanıcılar hayatlarının her aşamasında farklı bir şifreyi hatırlamakta zorlanıyorlar. Bundan dolayıdır ki kullanıcılardan oldukça fazla sayıda Touch ID/Face ID ile giriş yapabilme isteği geliyor.

BDDK regülasyonları gereği Touch ID/Face ID gibi cihaz üzerinde yapılan doğrulamalar maalesef bankacılık uygulamalarında bir giriş doğrulama yöntemi olamıyor. Bundan dolayı kullanıcılara şifrelerini hatırlamama özgürlüğü tanıyacak ama hızlı/düzgün çalışan bir doğrulama metodu sunmak gerekliliği bulunuyordu.

 

Neden göz değil de yüz?

Projeyi ilk planlamaya başladığımızda henüz iPhone X piyasada yoktu ve yüz tanıma özelliği de bu kadar popüler değildi. Ancak uluslararası araştırma sonuçlarına bakınca, yüz tanımanın göz tanımaya göre çok daha kolay bir kullanım imkanı sunduğu çok netti. Sonrasında Apple’ında  bu alana girmesi de bunu kanıtlayan etkenlerden birisi oldu.

 

Doğru açı, ışık, kamera konumu kullanımda etken pek çok konuyu kullanıcılara basit bir şekilde aktarmak en büyük zorluklardan birisiydi. Bunun için çeşitli ikonlar ve en gerekli durumlarda da yazı ile uyarıları kullanmayı tercih ettik. Kullanıcılar kameraya odaklı konumda olduğundan dolayı bu ikon ve yazıları kameranın hemen üstüne konumladık.

Tabi konu banka uygulaması olunca maksimum seviyede güvenlik şart. Konu güvenlik olunca tüm süreci oldukça sıkı tutmak ve ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Çok fazla sayıda testlerden geçen uygulamamızda daha güvenlikli bir akış sağlamak adına Yüz tanımaya ek olarak Touch ID/Face ID doğrulaması da istiyoruz.

Yüz tanımlama işlemi sırasında, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” çerçevesinde imzaladığınız sözleşme uyarınca verileriniz de oldukça güvende 😊

 

Tasarımı oldukça yalın tutmaya ve kullanıcılarla daha sıcak bir  iletişim sağlayan metinler kullanmaya özen gösterdik.

Proje de 3rd party bir SDK kullanıyoruz ve kullandığımız SDK her geçen gün yeni özelliklerle kendini geliştirmeye devam edecek.

Kullanıcıların ilgisinin üst seviyede olduğu Selfie ile Giriş, daha da gelişerek hayatın kalbinde yer almaya devam edecek.

2 Responses to “Selfie ile Giriş”

 1. Yavuz komecoglu Says:

  Merhaba, ellerinize sağlık. Güncel teknolojik yaklaşımlar ile son kullanıcıya yeni deneyimler sunmanız çok güzel.
  Yüz tanıma için 3.parti SDK kullandığınız SDK nedir paylaşabilir misiniz? Çevrimdışı olarak da yüz tanıma sistemi çalışmakta mıdır?
  Teşekkürler

 2. admin Says:

  Teşekkürler.
  Hayır, online doğrulama yapılması gerektiğinden çevrimdışı olarak çalışmamaktadır.

Sizde Yorumunuzu Yazın

Powered By E-Net